Thank you Uralla for an AWESOME Awards Night 2018!

Thank you Uralla Shire for an Awesome Awards Night!

Well, it’s done and dusted! Thank you to everyone who voted, everyone who helped organise the event, the team at McCrossin’s Mill for the beautiful venue, and the fantastic catering that left us all full as googs, to Ben and staff from New England Brewing Co for handling the bar and looking after the drinks, to Merilba Wines for the Wine, WhyWorry Wines for the bubbles, Foodworks for the softdrinks, water and oj.

Thank you to Adam Marshall and Mick Pearce for presenting the awards, and to our wonderful sponsors, NSW Business Chamber, Iain Mackintosh from IMACKA Property, Tara Toomey from Seasons of New England, and Charlie Rudd from Phoenix Foundry for sponsoring the winners’ awards (and sorry for my stuffup – next year it will be more organised!)

Thank you to Sonia Repin of Highland Living for the prizes for the winners, to John Buckingham of Timepiece Repairs for the beautiful watches, Howards Electrical and Corinne and Richard from Sunhill Dairy Goats for the 2nd place prizes and to Tara Toomey – the Humble Cook, TuckIn Takeaway and Thunder Graphics/Defence Models for the 3rd place prizes.

Thank you to our fabulous team from the Chamber who prepared for and setup the event and venue, Corinne, Sonia, Bob, Macka, Tara, Russ and John. And a particularly mushy sloppy kiss for my dear hubby Russ for being the MC on the night and doing a brilliant job, as always, at it!

And Lastly, a very big thank you to all the finalists for being the fabulous customer service stars that you are – without you the event would not have been the success that it was!

It was a sell-out event, we filled the Mill to capacity and had a terrific night! It was fabulous to see such a good looking crowd there to enjoy themselves and to celebrate Uralla’s star performers in Customer Service.

– Teresa

And the winners were…

Excellence in Customer Service – Trainee/Apprentice

Sponsored by NSW Business Chamber

Winner: Jake Eather (TG’s Childcare and PreSchool)
1st Runner Up: Lauren Acton (Howard’s Electrical)
2nd Equal Runners Up: Emily Harper (Foodworks) and Simone Ryan (Uralla Shire Council)

Excellence in Customer Service – Volunteer

Sponsored by IMACKA Property

Winner: Annie Mayo (McCrossin’s Mill/Uralla Historical Society)
1st Runner Up: Graham Carlon (The Rotary Club of Uralla, Friends of McMaugh Gardens, Memorial Institute, St Josephs, Uralla Sub-Branch of the RSL)
2nd Runner Up: Pam Simmonds (McCrossin’s Mill, Friends of McMaugh Gardens, Uralla Driver Reviver)
Finalists: Anne Marie Ward (Kentucky Spring Fair, Kentucky Progress Assoc, Armidale Show), Erica Barwell (Red Cross, Hospital Auxiliary, McCrossins Mill), Kent Mayo (McCrossin’s Mill/Uralla Historical Society), Peter Low (Z-NET Uralla, Uralla Garden Club, Uralla Show Society), Carol Barnden (The Rotary Club of Uralla, Uralla Neighbourhood Centre) and a posthumous award to Mal Boyd for his work at McCrossin’s Mill.

Excellence in Customer Service – Employee

Sponsored by Seasons of New England

Winner: Grant Clark (Uralla Shire Council)
1st Runner Up: Anji Hunt (Cold Country Organics)
2nd Runner Up: Bek Frost (TG’s Childcare and PreSchool)
Finalists: Meg Barnden-Hyde (TG’s Childcare and PreSchool), Ellie Barraclough (TG’s Childcare and PreSchool), Bron Byers (TG’s Childcare and PreSchool), Jenny Carlon (Uralla Foodworks), Judy Cozens (Uralla Public Library), Chase, Nash & Indie Doran (The Alternate Root), Will Feitz (The Top Pub), Nkala Frost (TG’s Childcare and PreSchool), Landie Harvey (Uralla Pharmacy), Wendy Kurko (Tablelands Community Service), Emily McClenaghan (TG’s Childcare and PreSchool), Kylie Newman (Uralla Pharmacy), Deb O’Brien (Wayward Trails), Sonia Repin (Highland Living), Jaime Schultz (The Pie Mechanic), Abbey Sweeney (Uralla Subway), Elyssa Watts (Michael’s Cafe), Michael & Fran Welbourn (Michael’s Cafe), Kelly Williams (Uralla Foodworks), Rachel Wojda (Uralla Pharmacy)

Excellence in Customer Service – Business

Sponsored by Phoenix Foundry

Winner: TG’s ChildCare and PreSchool
1st Runner Up: Uralla Post Office
2nd Runner Up: Michael’s Cafe
Finalists: The Alternate Root, Bling n Things, Highland Living, Merilba Estate, New England Brewing Co, The Pie Mechanic, Properties Uralla, Subway Uralla, Thunder Graphics & Defence Models, The Top Pub, Uralla Pharmacy

Photo Gallery